چهل ستون اصفهان

داستان شکل گیری گروه

امروزه گردشگري به عنوان يکي از بزرگ‌ترين و متنوع‌ترين ابزارهاي رشد و توسعه، مورد توجه اغلب سياست‌گذاران و برنامه‌ريزان قرار گرفته است. بسياري از کشورها از گردشگری به عنوان منبع اصلي درآمد، اشتغال‌زائي و پيشرفت اقتصادي خود بهره می‌برند. این صنعت پويا، بزرگ، متنوع و پاكيزه می‌تواند از طریق توسعه‌‌ی صنایع و مشاغل موجود، نقطه‌ی تحولی در سيستم اقتصادی یک کشور باشد و رفاه نسبي‌ای را برای مردم آن کشور رقم بزند. رشد شخصیت، شکوفایی استعدادها و ارتقاء سطح دانش و معرفت افراد از طریق شناخت فرهنگ‌ها، ارزش‌ها و سنن ملل و اقوام گوناگون نیز از نتایج محتمل توسعه گردشگری خواهد بود.

در ایران نیز، در سال‌های اخیر، تغییر رویکرد نسبت به صنعت گردشگری در سطح کلان کشور پویایی بیشتر این صنعت را به همراه داشته است. حضور سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه‌ی گردشگری، افزایش تفاهم‌نامه‌های همکاری به خصوص با سازمان جهانی گردشگری در جهت توسعه‌ی گردشگری، عضویت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در شورای عالی صادرات غیر نفتی و افزایش تعداد گردشگران خارجی به خصوص در قالب تورهای ریلی از دلایل این مدعا است. به طوری که این اتفاقات مثبت شدن تراز گردشگری را بعد از ۳۵ سال به همراه داشته است و استان‌هایی همچون اصفهان، فارس و یزد بیشترین بهره را از این اتفاق برده‌اند. در این راستا، فراهم ساختن بنیان‌های پژوهشی در حوزه‌ی گردشگری می‌تواند این بهره‌مندی را افزایش و جهت دهد.

جهاد دانشگاهی اصفهان بر آن است تا در کنار سایر نهادهای مرتبط با گردشگری، با ایجاد گروه پژوهشی«مطالعات گردشگری شهر» تا اندازه‌ای پیش‌نیازهای علمی و تحقیقاتی توسعه‌ی این صنعت را فراهم سازد. از آنجا که شهرها به لحاظ مکان‌های قابل بازدید و خدمات یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگران هستند حوزه‌ی فعالیت پژوهشی گروه مذکور محدوده‌ی جغرافیایی شهرها خواهد بود.در کشوری مانند ایران شهرها به لحاظ فرهنگی و اجتماعی نیز از تنوع بسیاری برخوردارند. شهرها پتانسیل آن را دارند که بتوانند مقصدی اصلی برای انواع متفاوت گردشگری همچون گردشگری شهری، گردشگری مذهبی، گردشگری سلامت، گردشگری ورزشی، گردشگری فرهنگی-اجتماعی و گردشگری تجاری باشند. با این حال گروه پیشنهادی، توسعه‌ی دو گونه گردشگری شهری و گردشگری فرهنگی-اجتماعی را در دستور کار خود قرار داده است.

چشم انداز گروه

از جمله ویژگی‌های متصور برای جامعه ایران در افق چشم‌انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران، برخوداری از دانش پیشرفته، توانا در تولید علم و فناوری، اتکا بر سهم برتر منابع انسانی و سرمایه‌ی اجتماعی در تولید ملی است. همچنین جهاددانشگاهي در برنامه‌ی توسعه‌ی خود، نهادی پيشگام در توسعه‌ی علم، فناوري و فرهنگ اعم از پیشگامی در توسعه‌ی قطب‌هاي علم و فناوري و اجرای پژوهش‌هاي كاربردي برنامه‌ريزي شده به منظور بكارگيري نتايج حاصله‌ی تصویر شده است.

فعالیت این گروه پژوهشی گامی در راستای تحقق این ویژگی‌ها است. در یک افق ۱۰ ساله این گروه پژوهشی قابلیت آن را دارد که به قطب علمی پژوهش‌های شهری و محل اجتماع تخصص‌های زیرمجموعه‌ی آن از جمله آمار، برنامه‌ریزی شهری، جامعه‌شناسی، طراحی شهری، جغرافیا، برنامه‌ریزی گردشگری، شهرسازی، مدیریت و روانشناسی تبدیل شود.

میزان تحقق چشم انداز

اهداف گروه

  • فراهم کردن بنیادهای پژوهشیِ موثر در تصمیم‌گیری نهادهای تقنینی و اجرایی استان
  • تهيه و تدوين اسناد راهبردی در امر صنعت گردشگري.
  • فراهم کردن بنیادهای پژوهشیِ خدمات گردشگری در سطح استان
  • زمینه‌یابی جهت ایجاد پژوهشکده‌ی  مطالعات شهری
  • فراهم‌سازي زمينه‌ی لازم به منظور مشارکت و همکاري با محققــان خارجي در جهت انتقال تجربه و دانش فني به داخل کشور

اعضا و تخصص‌های فعال در گروه

این گروه در حال حاضر دارای ۳ عضو با تخصص‌های هچون برنامه ریزی توریسم، جامعه شناسی، تاریخ می‌باشد.

 

گردشگری؛ کلید: توسعه، موفقیت و رفاه

 

میزان پیشرفت پروژه‌های در دست اجرا

 

ما در گروه مطالعات گردشگری شهر با توجه به تنوع طرح‌های پژوهشی در خصوص مسائل گردشگری همزمان طرح‌های مختلفی را در دست اجرا داریم. در این بخش شما می توانید میزان پیشرفت پروژه‌ها را مشاهده نمایید.

 
باز تعریف نقش محله‌ی تاریخی علی‌قلی‌آقا100
بررسی توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستاهای استان اصفهان40
شناسایی مهمترین مسائل گردشگری شهر اصفهان100
تدوین کاربرگ پیوستن شهر اصفهان به شبکه‌ی‌ شهرهای خلاق جهان (یونسکو)100
باز تعریف نقش محلات هدف گردشگری در راستای توسعه گردشگری80
 
آموزش‌های تخصصی9
مقالات علمی3
کارفرمایان15
طرح های پژوهشی8

ترویج دیدگاه‌های گردشگری در اصفهان

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

تدوین پروپوزال در زمینه گردشگری

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

تدوین سند گردشگری

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

برگزاری همایش و کارگاه

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

خدمات گروه

در ادامه لیست خدمات و مهارت های گروه ما

به صورت جزئی آمده است.

7703

کارفرمایان

یاداشت ها

وبینار آنلاین رویدادهای گردشگری در عصر کرونا برگزار می‌شود

وبینار آنلاین رویدادهای گردشگری در عصر کرونا  روز چهارشنبه  ۲۹ مردادماه ۱۳۹۹ از ساعت ۱۸ لغایت ۲۰ در بستر آنلاین به همت اتاق بازرگانی اصفهان و با همکاری جهاد دانشگاهی [...]
بیشتر بخوانیدوبینار آنلاین رویدادهای گردشگری در عصر کرونا برگزار می‌شود

نشست هم‌اندیشی با راهنمایان گردشگری اصفهان

جلسه هم‌اندیشی با راهنمایان گردشگری، در راستای بازتعریف نقش محلات هدف گردشگری اصفهان در محل معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی برگزار شد. گروه مطالعات گردشگری جهاد دانشگاهی [...]
بیشتر بخوانیدنشست هم‌اندیشی با راهنمایان گردشگری اصفهان

نشست عصرانه تسهیلگران

نشست عصرانه تسهیلگران، در تاریخ ۹ اردیبهشت‌ماه ۹۸ در محل معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی اصفهان برگزار شد. در این نشست صمیمانه، افراد شرکت کننده در کارگاه «تسهیل گری [...]
بیشتر بخوانیدنشست عصرانه تسهیلگران