kalbad

داستان شکل گیری گروه

امروزه، دانش شهرسازی با هدف بهبود فضاهای زیستی و با نگاهی میان‌رشته‌ای در پی یافتن راه‌حل‌های بهینه در توسعه فضاهای زیستی و انسانی و ابعاد کالبدی فضاهای همگانی، می‌باشد. در واقع شهرسازی به عنوان دانشی بین‌رشته‌ای و با هدف شناسایی مسائل و مشکلات شهرها و نقاط سکونتگاهی در پی آن است تا با استفاده از ابزار و روش‌های تخصصی در این حوزه و با بهره‌گیری از سایر علوم مرتبط، زمینه مساعدی را جهت دستیابی به راه‌حل‌های بهینه فراهم آورد. در همین راستا توجه به مسائل مطرح در نقاط سکونتگاهی با نگاهی سیستمی و یکپارچه در سطوح مختلف کلان و خرد، امکان تحقق‌پذیری هرچه بیشتر طرح‌ها از مقیاس منطقه‌ای تا شهری و روستایی و محلی را فراهم می‌آورد.
این امر در بطن کالبد و عملکرد فضاهای زیستی، نقش پررنگ‌تری به خود گرفته و با بهره‌گیری از دانشی همچون طراحی شهری، برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای و معماری و با تکیه بر بستر کالبدی و اجتماعی، امکان اصلاح و آمایش وضع موجود و ترسیم آینده‌ای بهتر را، در چارچوب مطالعه بافت‌های کالبدی شهری و روستایی و روابط بین این دو، فراهم می‌کند؛ و با نگاهی بین‌رشته‌ای به کالبد و خدمات فضاهای زیستی، با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های صحیح و بهره‌گیری از سایر علوم مرتبط و مکمل سنجش وضعیت، مشکلات را شناسایی و در پی چاره‌جویی برآید؛ تا در زمان مقتضی با پیشنهادات کالبدی، عملکردی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی مناسب، در پی رفع مشکل و در نهایت تقلیل آسیب‌های ناشی از آن برای ساکنین و شهروندان فضای مورد نظر، باشد.
طیف گسترده مقولاتی که دانش شهرسازی با آنها سروکار داشته و می‌بایست در پی بررسی و حل آنها باشد، حاکی از اهمیت بکارگیری این دانش در کنار سایر علومی است که به نوعی با مطالعات بخشی، در حوزه شهر و نقاط زیستی(مانند علوم اجتماعی، اقتصاد شهری، گردشگری شهری و…) سروکار دارند.
خوشبختانه در سال‌های اخیر، توجه به علم شهرسازی با تأکید بر دو بعد اساسی طراحی شهری و برنامه‌ریزی شهری مورد توجه بیش از پیش مسئولان و نهادهای مدیریتی و تصمیم‌گیر در حوزه مطالعات منطقه، شهر و روستا قرار گرفته و توجه به طرح‌های ویژه در دستور کار سازمان‌های ذی‌ربط قرار گرفته است.
«فضاهای شهری»، «مکان‌های اجتماع‌پذیر» و «فضاهای همگانی» از جمله مفاهیمی است که قلمرو انجام طرح‌های مذکور را به طور ویژه دربرمی‌گیرد، و هرچه این مفهوم با واقعیت‌های کالبدی، عملکردی و اجتماعی یک مکان بیشتر عجین گردد، امکان تعریف فضای همگانی موفق‌تر را بیش از پیش فراهم می‌آورد؛ چراکه فضای کالبدی و مولفه‌های هندسی یک فضا به تنهایی تعریف کننده فضاهای شهری نمی‌باشند. بنابراین شناخت دقیق تعریف قلمرو عرصه‌های عمومی در قالب کالبدی آن، به عنوان مهم‌ترین بستر تعریف طرح‌های شهری می‌باشد.
از این‌رو، با توجه به اولویت‌های مذکور در سطح کلان، گروه پژوهشی مطالعات کالبدی شهر در جهاددانشگاهی واحد اصفهان، پیش‌نیازهای علمی لازم در حوزه پژوهش در بستر کالبدی را با سه موضوع اصلی بازآفرینی شهری، بهسازی و نوسازی و مرمت بافت‌های تاریخی و بافت فرسوده، مطالعات سیما و منظر در دستور کار گروه قرار داده و با تمرکز بر این موضوعات بستر فعالیت‌های تحقیقاتی گروه را دنبال می‌نماید.
گروه مطالعات کالبدی شهر، در نظر دارد فعالیت خود را با تمرکز بر استان اصفهان آغاز نموده و در نهایت الگوهای اجرایی آن را با توجه به توانمندی‌های بومی به سایر استان‌ها (به ویژه استان‌های همجوار)، تسری دهد.

 

زمینه اصلی فعالیت گروه : کیفیت محیطی

اهداف گروه

  • فراهم کردن بنیادهای پژوهشیِ مؤثر در تصمیم‌گیری نهادهای تقنینی و اجرایی استان
  • تهيه و تدوين اسناد راهبردی در طرح‌های توسعه شهری و روستایی.
  • فراهم کردن بنیادهای پژوهشیِ طرح‌های توسعه‌ای و راهبردی ویژه مراکز سکونتگاهی در سطح استان
  • زمینه‌سازی جهت ایجاد پژوهشکده‌ی مطالعات شهری
  • فراهم‌سازي زمينه‌ی لازم به منظور مشارکت و همکاري با محققــان خارجي در جهت انتقال تجربه و دانش فني به داخل کشور.

اعضا و تخصص‌های فعال در گروه

این گروه در حال حاضر دارای ۳ کارشناس پژوهش با تخصص‌های برنامه ریزی شهری و طراحی شهری می باشد.

 

فضا و فعالیت، اصلی ترین عناصر در درک مفهوم رشد و توسعه شهری هستند

مقالات

مطلبی یافت نشد.

 

میزان پیشرفت پروژه‌های در دست اجرا

 

ما در گروه مطالعات کالبد شهر با توجه به تنوع طرح‌های پژوهشی در خصوص مسائل برنامه ریزی شهری و طراحی شهری همزمان طرح‌های مختلفی را در دست اجرا داریم. در این بخش شما می توانید میزان پیشرفت پروژه‌ها را مشاهده نمایید.

 
طرح ارتقای کیفی محله‌ی بیدآباد85
طرح ارتقای کیفی محله‌ی هیستان، قلعه برتیانچی و سنجوانمره90
طرح ارتقای کیفی محله‌ی ستار100
بررسی توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستاهای استان اصفهان100
ساماندهی، ارتقا کیفی و طراحی شهری باغ ایران چای - فاز اول100
فاز دوم طرح بررسی توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستاهای استان اصفهان20
 
آموزش‌های تخصصی5
مقالات علمی1
کارفرمایان5
طرح های پژوهشی5

زمینه‌های پژوهش

در ادامه زمینه‌های پژوهش و تخصص‌های ما

به صورت جزئی آمده است.

8309
Business performance analysis with graphs

ارتقای کیفی محلات

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

سیما و منظر شهری

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

بازآفرینی شهری

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

برنامه‌ریزی محله-محور

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

پیاده‌مداری

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید
 

مهارت‌ها و تخصص‌ها

مطالعات راهبردی و توسعه‌ای

کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) در مطالعات شهری

برگزاری رویدادهای علمی در حوزه کیفیت محیطی و قلمروهای عمومی

کارفرمایان ما در معاونت پژوهشی

یاداشت ها

تفاهم‌نامه همکاری بین جهاد دانشگاهی واحد اصفهان و اداره کل راه و شهرسازی استان منعقد شد

تفاهم نامه همکاری علمی، پژوهشی و آموزشی فی‌مابین جهاد دانشگاهی واحد اصفهان و دفتر منطقه‌ای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی استان اصفهان (اداره کل راه و شهرسازی [...]
بیشتر بخوانیدتفاهم‌نامه همکاری بین جهاد دانشگاهی واحد اصفهان و اداره کل راه و شهرسازی استان منعقد شد

نظرخواهی در خصوص برگزاری رویدادهای علمی در حوزه شهرسازی

دوستان و همراهان عزیز با سلام ما در گروه مطالعات کالبدی شهر در معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان، قصد داریم به منظور ارتقای کیفیت عملکرد گروه، رویدادهای علمی [...]
بیشتر بخوانیدنظرخواهی در خصوص برگزاری رویدادهای علمی در حوزه شهرسازی

کارگاه بررسی کیفیت محیط شهری در فضاهای شهری اصفهان دی ماه ۱۳۹۷ برگزار می گردد

در سال­های اخیر، توجه به بعد کیفی محیط در کنار مولفه ­های کمّی سازنده آن، مورد توجه قرار گرفته است. از این رو شناخت صحیح چارچوب­ های تعریف ­کننده کیفیت محیط در علوم [...]
بیشتر بخوانیدکارگاه بررسی کیفیت محیط شهری در فضاهای شهری اصفهان دی ماه ۱۳۹۷ برگزار می گردد