گروه مطالعات اجتماعی فرهنگی شهر

داستان شکل گیری گروه

گروه پژوهشی مطالعات اجتماعی فرهنگی شهر در سال ۱۳۸۸ در معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی واحد اصفهان تشکیل شد. این گروه با انجام طرح‌های پژوهشی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی، در طول فعالیت خود توانسته اعتماد سازمان‌ها و نهادهای مختلف را جلب نماید.

زمینه‌ی اصلی فعالیت گروه، مطالعات مسائل اجتماعی و فرهنگی شهر می‌باشد. این زمینه زیرمجموعه‌ی مباحث «مطالعات شهری» قرار می‌گیرد. مطالعات شهری از جمله موضوعات میان‌رشته‌ای است که از جامعه‌شناسی شهری، اقتصاد شهری، سیاست شهری، برنامه‌ریزی شهری، جغرافیا و گردشگری شهری و سایر رشته‌های علوم اجتماعی بهره می‌برد. در مطالعات شهری به ابعاد مختلف شهر نظیر فضای کالبدی، روابط انسانی، تشکیلات اداری- سازمانی پرداخته می‌شود. تفاوت مطالعات شهری با سایر رشته‌هایی که شهر را موضوع مطالعات خود قرار داده‌اند، میان رشته‌ای بودن این حوزه و قابلیت بهره‌مندی آن از تخصص‌های مختلف است. از آنجا که متن مورد مطالعه و بستر فعالیت این گروه «شهر اصفهان» است، این گروه در نظر دارد زمینه‌ی فعالیت خود –مسائل اجتماعی فرهنگی شهر- را در دو محور شهر خلاق و شهر پایدار پیگیری نماید.

چشم انداز گروه

از جمله ویژگی‌های متصور برای جامعه ایران در افق چشم‌انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران، برخوداری از دانش پیشرفته، توانا در تولید علم و فناوری، اتکا بر سهم برتر منابع انسانی و سرمایه‌ی اجتماعی در تولید ملی است. همچنین جهاددانشگاهي در برنامه‌ی توسعه‌ی خود، نهادی پيشگام در توسعه‌ی علم، فناوري و فرهنگ اعم از پیشگامی در توسعه‌ی قطب‌هاي علم و فناوري و اجرای پژوهش‌هاي كاربردي برنامه‌ريزي شده به منظور بكارگيري نتايج حاصله‌ی تصویر شده است.

فعالیت این گروه پژوهشی گامی در راستای تحقق این ویژگی‌ها است. در یک افق ۱۰ ساله این گروه پژوهشی قابلیت آن را دارد که به قطب علمی پژوهش‌های شهری و محل اجتماع تخصص‌های زیرمجموعه‌ی آن از جمله آمار، برنامه‌ریزی شهری، جامعه‌شناسی، طراحی شهری، جغرافیا، برنامه‌ریزی گردشگری، شهرسازی، مدیریت و روانشناسی تبدیل شود.

میزان تحقق چشم انداز

اهداف گروه

  • دیده‌بانی مداوم مسائل اجتماعی فرهنگی در حوزه شهری در سطح محلی و ملی.
  • تولید دانش تخصصی و نیل به مرجعیت علمی و پژوهشی در موضوعات شهری در سطوح محلی و ملی.
  • جذب توان علمي نخبگان و دانش‌آموختگان رشته‌های مرتبط در سطوح محلی و ملی.
  • مهیا کردن نظام پشتیبان تصمیمات شامل ابزارهای نوین مدیریت و تحلیل رویه‌ها و سیاست‌ها در موضوعات شهری در سطوح اجتماعی و حاکمیتی.
  • همكاري موثر با مجموعه‌هاي صنعتي در سطوح استاني و ملي براي ايفاي نقش‌هاي برجسته در كشور (با توجه به زمينه‌ی تخصصي گروه)
  • همكاري علمي – پژوهشي با دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي معتبر ملی، بین‌المللی براي تبادل تجربيات و دستيابي به دانش و يافته‌هاي به‌روز و جهاني
  • گسترش پژوهش‌هاي كاربردي در حوزه‌های شهری و بكارگيري نتايج حاصله.
  • مشارکت در تعریف سیاست‌های شهری و تاثیرگزاری بر آن در سطوح محلی و ملی.
  • درگیر کردن اجتماع محلی، نهادها دولتی، حکومت محلی و موسسات خصوصی و نهادهای مدنی با اعضای هیئت علمی و منابع انسانی دانشگاه‌ها به منظور تبدیل دانش به اقدام و عمل.
  • گسترش همكاري‌های بين‌المللي در حوزه‌ی مطالعات شهری براي توليد و اشاعه‌ي علم بومي در اين حوزه.

اعضا و تخصص‌های فعال در گروه

این گروه در حال حاضر دارای ۲ عضو هیئت علمی و ۳ کارشناس پژوهش با تخصص‌های هچون جامعه‌شناسی، آمار، مدیریت و روان‌شناسی اجتماعی.

 

ما اعتقاد داریم با پژوهش می‌توان شهر را اداره کرد

 

میزان پیشرفت پروژه‌های در دست اجرا

 

ما در گروه مطالعات اجتماعی فرهنگی شهر با توجه به تنوع طرح‌های پژوهشی در خصوص مسائل اجتماعی و فرهنگی شهر همزمان طرح‌های مختلفی را در دست اجرا داریم. در این بخش شما می توانید میزان پیشرفت پروژه‌ها را مشاهده نمایید.

 
نیازسنجی شهروندان شهر اصفهان100
شناسنامه محلات شهر اصفهان90
سنجش نگرش‌ها، نیازها و انتظارات از شرکت فولاد مبارکه اصفهان100
بررسی توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستاهای استان اصفهان40
تحلیل محتوای رسانه ای در شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان60
 
آموزش‌های تخصصی16
مقالات علمی8
کارفرمایان30
طرح های پژوهشی21

نیازسنجی

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

رضایت سنجی

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

اثربخشی

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

تحلیل محتوا

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

تدوین مسئولیت اجتماعی

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

طراحی و اجرای اتاق فکر

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

اجرای پژوهش‌های کمی و کیفی

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

مشاوره تخصصی به سازمان‌ها

از اینجا می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

خدمات گروه

در ادامه لیست خدمات و مهارت های گروه ما

به صورت جزئی آمده است.

7703

کارفرمایان

یاداشت ها

آموزش تخصصی تحلیل مضمون

پژوهش‌ کاوی به دنبال کاوش در فرآیندها و ساختارها پژوهشی، ایجاد شبکه‎ی پژوهشگران و ارتقای مهارت‎های پژوهشی آنان در حوزه پژوهش‌های کاربردی است. بر این اساس به دنبال [...]
بیشتر بخوانیدآموزش تخصصی تحلیل مضمون

همخوانی کتاب؛ کشاکش با ستیغ کوه‌ها

دست‌اندرکاران پژوهشکاوی در پاسخ به نیاز جامعه علمی به دانش اصیل و «درست و حسابی» در حوزه‌ی پژوهش کیفی، متعهد بوده‌اند این دانش را توسط اساتید برجسته‌ی ایرانی به [...]
بیشتر بخوانیدهمخوانی کتاب؛ کشاکش با ستیغ کوه‌ها

کارگاه آموزشی تحلیل گفتمان در اصفهان

پژوهش‌کاوی به دنبال کاوش در فرآیندها و ساختارها پژوهشی، ایجاد شبکه‎ی پژوهشگران و ارتقای مهارت‎های پژوهشی آنان در حوزه پژوهش‌های کاربردی است. بر این اساس به دنبال [...]
بیشتر بخوانیدکارگاه آموزشی تحلیل گفتمان در اصفهان