داستان ما

 

می‌دانیم و همیشه و همه‌جا گفته‌ایم که شهرها برای رشد و توسعه خود نیاز به پژوهش‌‌های کاربردی دارند. پژوهش‌هایی که قابل اجرا باشند، نه اینکه در قفسه کتابخانه‌ سازمان‌ها خاک بخورند. از سوی دیگر اعتقاد داریم که یک پژوهش کاربردی حاصل کار گروهی و تیمی است. با این حال، ایجاد یک تیم منسجم پژوهشی یک شبه میسر نیست و نیازمند به چندین سال رصد و به کارگیری نیروهای متخصص است. معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان توانسته است نیروهای متخصص در زمینه پژوهش‌های شهری را طی سال‌های متوالی دور هم جمع کند و تیمی حرفه‌ای تشکیل دهد.

7738

داستان ما از زمانی آغاز شد که این معاونت در سال‌های اولیه انقلاب یعنی سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۹ اقداماتی کلیدی از جمله ساخت اولین هواپیمای بدون سرنشین، تعمیر اسکوربورد ورزشگاه آزادی، تأسیس آزمایشگاه تشخیص طبی، طرح تجمیع روستاهای دهستان تودشک، مطالعه آموزش و پرورش لنجان، بررسی ساختار اجتماعی ـ اقتصادی عشایر ایل عرب جرقویه و ده‌ها طرح پژوهشی دیگر را انجام داد.

شکوفایی مجدد معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان از اوایل سال ۱۳۸۸ آغاز شد. با فراخوانی مهدی ژیانپور دکترای جامعه‌شناسی، علیرضا نیلی احمدآبادی دانش‌آموخته مدیریت و آمار و مرضیه حق‌گویی دانش‌آموخته جامعه‌شناسی، نقشه راه مشخص و تصمیم واحد بر آن شد که این معاونت در زمینه پژوهش‌های علوم انسانی گامی جدی بردارد. آن‌ها در ابتدا تحت عنوان «مرکز علوم انسانی و مطالعات اجتماعی» پروژه‌های مختلفی را در شهر انجام دادند و پس از توسعه معاونت و تشکیل کارگروه‌های پروژه‌محور، افراد دیگری به این مجموعه اضافه شدند. زهرا ناجی اصفهانی از کارگروه روش‌های کیفی، سحر موحدی از کارگروه فرش و توریسم و محمدرضا آذین از کارگروه روش‌های کمی از جمله این افراد بودند. در نهایت مهدی ژیانپور به‌ سمت معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان منصوب شد.

در ساختار پژوهشی جهاد دانشگاهی هسته‌های پژوهشی ابتدا در قالب گروه و سپس در قالب پژوهشکده و پژوهشگاه فعالیت می‌کنند. اولین گروه پژوهشی این ساختار، «گروه مطالعات فرهنگی ـ اجتماعی شهر» است که در سال۱۳۹۲ موافقت اصولی خود را دریافت کرد. مدیریت این گروه بر عهده زهرا ناجی اصفهانی است و مهوش خادم‌الفقرایی، مینا جلالی و محسن قلمکاریان اعضای این گروه هستند.

 در سال ۱۳۹۲ معاونت پژوهشی تصمیم به ساختارسازی و تدوین برنامه‌های راهبردی و عملیاتی را اجرایی کرد و در این راستا، حسین اثنی‌عشری «مدیریت برنامه‌ریزی و نیروی انسانی معاونت پژوهشی» را بر عهده گرفت. بعدها علی سرشومی به اداره برنامه‌ریزی و توسعه اضافه شد. در ادامه توسعه ساختار معاونت، محمدرضا آذین به‌عنوان «مدیر اجرایی» منصوب شد و برای تقویت بازوی رسانه‌ای مجموعه، هم‌اکنون علی شاه‌کوچکی در واحد فناوری و اطلاعات به او یاری می‌رساند.

«گروه مطالعات گردشگری شهر» در سال ۱۳۹۳ به سرپرستی سحر موحدی فعالیت رسمی‌اش را با طرح تدوین کاربرگ شبکه شهرهای خلاق یونسکو آغاز کرد. مهری شاهزیدی و نفیسه باقری اعضای گروه مطالعات گردشگری هستند. این گروه در سال ۱۳۹۵ موافقت کلی خود را دریافت کرد.

آرام آرام مسیر برای ایجاد یک پژوهشکده مطالعات شهری هموارتر می‌شد اما پیش شرط اصلی برای ایجاد یک پژوهشکده حضور ۳ گروه مصوب در آن بود. در این راستا، گروه سوم با عنوان «گروه مطالعات کالبدی شهر» در سال ۱۳۹۵ به سرپرستی مینا کشانی‌همدانی و با همراهی مریم کریمی‌آذر و علی صمدانیان فعالیت خود را آغاز کرد. این گروه در سال ۱۳۹۶ موافقت کلی خود را دریافت کرد.

اواخر سال ۱۳۹۶ به منظور گسترش فعالیت‌های پزشکی معاونت پژوهشی، زیرساخت‌های مورد نیاز برای ایجاد مرکز درمان در منزل با نام اختصاری «درمانیک» فراهم شد تا بتواند در کنار آزمایشگاه تشخیص طبی به عموم مردم خدمات شایسته‌ای را ارائه دهد.

ما به عنوان یک نهاد پژوهشی معتبر و متعهد مأموریت داریم از طریق پشتیبانی علمی و پژوهشی سازمان‌های متولی امور شهری، توسعه زمینه‌های دانش، ایفای نقش حلقه واسط میان سپهر دانش و سپهر اجرا، نیازسازی در سازمان‌های همکار، استانداردسازی فرآیندها، ساختارها و خدمات پژوهشی و توسعه کمی و کیفی منابع انسانی؛ ضمن انجام مطالعات و ارائه خدمات پژوهشی در حوزه شهری و منطقه‌ای به تغییر تلقی از پژوهش به عنوان ابزاری ارجمند و مؤثر نزد سازمان‌های همکار و ذی‌نفعان کمک کنیم. در حوزه علوم پزشکی نیز مأموریت داریم در راستای ارتقاء و حفظ سلامت مردم ایران با حداقل هزینه خدمات قابل اطمینانی ارائه نماییم.

ما باور داریم در دنیای نو به نو شونده‌ کنونی، با پژوهش می‌توان شهر و کشور را برنامه‌ریزی و اداره کرد.

 
سالنامه معاونت پژوهشی - شماره اول - ۱۳۹۷

تیم پژوهشی جوان

میانگین سنی تیم پژوهشی ما ۳۰ سال می‌باشد. 

خلاقیت در پژوهش

خلاقیت بخش جدایی ناپذیر از معاونت ماست.

وسواس در پژوهش

تیم تحقیقاتی ما در انجام پژوهش‌ها وسواس زیاد دارند. پس از ما کارهای عجله‌ای نخواهید.

اعضای تیم

 

تخصص‌گرایی یکی از اصول مهم ما در انتخاب اعضای تیم می‌باشد. از این‌رو تلاش کرده‌ایم بهترین فارغ‌التحصیلان از بهترین دانشگاه‌های ایران را گردهم آوریم

همکاران پژوهشی

 

ما اعتقاد داریم برای افزایش کیفیت پروژه های پژوهشی باید از ظرفیت های علمی دیگری نیز استفاده کرد. از این رو ما همکارانی داریم که در پروژه های پژوهشی به صورت پاره وقت از آن ها بهره می بریم.

 
کارفرمایان50
طرح‌های پژوهشی30
همکاران مستقیم و غیر مستقیم60
تعداد انتشارات15

دیدگاه کارفرمایان

 

دیدگاه کارفرمایانی که با معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان همکاری مستقیم و غیر مستقیم داشته‌اند

دکتر ابراهیمی
دکتر ابراهیمیمدیر پژوهش شهرداری اصفهان
جهاد دانشگاهی واحد اصفهان بعنوان یک سازمان حرفه‌ای همیشه در کنار شهرداری اصفهان بوده است و نه تنها بعنوان مجری طرح شناخته نمی شود بلکه همکار ما در انجام آن طرح ها می باشد.
مهدی جمالی‌نژاد
مهدی جمالی‌نژادشهردار سابق اصفهان و شهردار یزد
جهاد دانشگاهی به مراتب بهتر از دانشگاه‌ها می‌تواند پیوند میان حوزه اجرا و دانشگاه به ویژه در حوزه شهری را ایجاد کند. از جهاد دانشگاهی واحد اصفهان به خاطر تلاششان در راستای تبدیل اصفهان به شبکه شهرهای خلاق یونسکو تشکر می کنم
محسن مهرعلیزاده
محسن مهرعلیزادهاستاندار اصفهان
جهاد دانشگاهی یک مجموعه مورد وثوق ، دانش محور و بی ادعا می باشد.
به جمع پژوهشگران خلاق بپیوندید...پیوستن